Cornell Dubilier Electronics HVMLS331M250EA0D
HVMLS331M250EA0D picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS331M250EA0D
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS331M250EA0D.pdf
Availability of HVMLS331M250EA0D
QUANTITY
HVMLS331M250EA0D Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS331M250EA0D
Internal Part NumberEIS-HVMLS331M250EA0D
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)399 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS331M250EA0D
Related LinksHVMLS331, HVMLS331M250EA0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS331M250EA0D Details Description
Related parts for HVMLS331M250EA0D
POLYSWITCH STRAP 2.00A HOLD datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 140POS .050" SMD datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 24SGL 1.57MM datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED COB CXB3590 3500K WHT SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf