Cornell Dubilier Electronics HVMLS401M150EK0D
HVMLS401M150EK0D picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS401M150EK0D
Brief Description
CAP ALUM 400UF 20% 150V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS401M150EK0D.pdf
Availability of HVMLS401M150EK0D
QUANTITY
HVMLS401M150EK0D Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS401M150EK0D
Internal Part NumberEIS-HVMLS401M150EK0D
PackagingBulk
Capacitance400µF
Tolerance±20%
Voltage Rating150V
ESR (Equivalent Series Resistance)388 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.1A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension1.500" L x 1.750" W (38.10mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS401M150EK0D
Related LinksHVMLS401, HVMLS401M150EK0D Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS401M150EK0D Details Description
Related parts for HVMLS401M150EK0D
WIRE DUCT NARROW-SL 2X1.5" datasheet.pdf
IC XDCP 100TAP 100K 3WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 133 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf