Vishay/BCcomponents HVR2500006043FR500
HVR2500006043FR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR2500006043FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 604K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
HVR2500006043FR500.pdf
Availability of HVR2500006043FR500
QUANTITY
HVR2500006043FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR2500006043FR500
Internal Part NumberEIS-HVR2500006043FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHVR25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)604k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR2500006043FR500
Related LinksHVR250000, HVR2500006043FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR2500006043FR500 Details Description
Related parts for HVR2500006043FR500
CAP CER 1000PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 15.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 200' NM NM datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 140V 50A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf