Vishay/BCcomponents HVR3700006203JR500
HVR3700006203JR500 picture photo
Mfg. Part Number
HVR3700006203JR500
Brief Description
RES 620K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
HVR3700006203JR500.pdf
Availability of HVR3700006203JR500
QUANTITY
HVR3700006203JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of HVR3700006203JR500
Internal Part NumberEIS-HVR3700006203JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.157" Dia x 0.394" L (4.00mm x 10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVR3700006203JR500
Related LinksHVR370000, HVR3700006203JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
HVR3700006203JR500 Details Description
Related parts for HVR3700006203JR500
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
0.375" - 0.500" FLEXIBLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
CLIP PUSH FIT CONDUIT datasheet.pdf
OSC MEMS 32.768MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
OSC MEMS 25MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf