Apem Inc. IAR3F17/100
IAR3F17/100 picture photo
Mfg. Part Number
IAR3F17/100
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 24V
Datasheet Download
IAR3F17/100.pdf
Availability of IAR3F17/100
QUANTITY
IAR3F17/100 Order Process
Ship out your order
Specifications of IAR3F17/100
Internal Part NumberEIS-IAR3F17/100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesI Range Overview
I Series Pushbutton Switches
Featured ProductI Series Pushbuttons
Standard Package25
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesIA
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating2A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleWire Leads
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesTactile Feedback
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.20mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 65°C
Mechanical Life-
Electrical Life1,000,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IAR3F17/100
Related LinksIAR3F, IAR3F17/100 Datasheet, Apem Inc. Distributor
IAR3F17/100 Details Description
Related parts for IAR3F17/100
TVS DIODE 15VWM POWERDI123 datasheet.pdf
FUSE GLASS 16A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 562 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 12-VSOJ datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 4CH 8HXSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf
MINIFLEX CLIP TO 4MM J SILIC 0.4 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT .4VA 28V datasheet.pdf
HDM 5SMPR090F140F G datasheet.pdf
10UF 250V 12.5X33.5 105C RAD datasheet.pdf