Rohm Semiconductor ICP-S1.8TN
ICP-S1.8TN picture photo
Mfg. Part Number
ICP-S1.8TN
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BRD MNT 1.8A 50VAC/VDC 2SMD
Datasheet Download
ICP-S1.8TN.pdf
Availability of ICP-S1.8TN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ICP-S1.8TN Order Process
Ship out your order
Specifications of ICP-S1.8TN
Internal Part NumberEIS-ICP-S1.8TN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesICP-S
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating1.8A
Voltage Rating - AC50V
Voltage Rating - DC50V
Response TimeFast
Package / Case2-SMD, J-Lead
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.118" L x 0.098" W x 0.079" H (3.00mm x 2.50mm x 2.00mm)
DC Cold Resistance0.032 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICP-S1.8TN
Related LinksICP-S, ICP-S1.8TN Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
ICP-S1.8TN Details Description
Related parts for ICP-S1.8TN
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP datasheet.pdf
CONV DC-DC 15W 48VIN 5.0V TRIM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
21 CIR MTA 156 EDG/CON F/T LF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf