Vishay Semiconductor/Diodes Division ICTE12C-E3/54
ICTE12C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
ICTE12C-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 17.1VC 1.5KE
Datasheet Download
ICTE12C-E3/54.pdf
Availability of ICTE12C-E3/54
QUANTITY
ICTE12C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICTE12C-E3/54
Internal Part NumberEIS-ICTE12C-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)14.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)70A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICTE12C-E3/54
Related LinksICTE12, ICTE12C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ICTE12C-E3/54 Details Description
Related parts for ICTE12C-E3/54
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 24AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
RES 240 OHM 50W 1% TO220 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 4+2POS+1GND SCREW datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 32VAC 10 PC datasheet.pdf
4 POS RECEPTACLE HOUSING GRAY datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf