Vishay Semiconductor/Diodes Division ICTE15C-E3/54
ICTE15C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
ICTE15C-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 15VWM 21.4VC 1.5KE
Datasheet Download
ICTE15C-E3/54.pdf
Availability of ICTE15C-E3/54
QUANTITY
ICTE15C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICTE15C-E3/54
Internal Part NumberEIS-ICTE15C-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)17.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)60A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICTE15C-E3/54
Related LinksICTE15, ICTE15C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ICTE15C-E3/54 Details Description
Related parts for ICTE15C-E3/54
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 48V datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 2K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .050 68POS 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 150MW 0503 datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER DOUBLE-ENDED STRT datasheet.pdf
LM 5.08/07/135 3.5SN OR BX datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf