Hirose Electric Co Ltd ID1A-6S-2.54SF
ID1A-6S-2.54SF picture photo
Mfg. Part Number
ID1A-6S-2.54SF
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
CONN SIM CARD HINGED TYPE R/A
Datasheet Download
ID1A-6S-2.54SF.pdf
Availability of ID1A-6S-2.54SF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ID1A-6S-2.54SF Order Process
Ship out your order
Specifications of ID1A-6S-2.54SF
Internal Part NumberEIS-ID1A-6S-2.54SF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
SeriesID1A
PackagingTray
Card TypeSIM Card
Number of Positions6
Connector TypeConnector and Ejector
Insertion, Removal MethodHinged Lid
Ejector Side-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide
Height Above Board0.096" (2.45mm)
Mounting FeatureNormal, Standard - Top
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ID1A-6S-2.54SF
Related LinksID1A-6S, ID1A-6S-2.54SF Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
ID1A-6S-2.54SF Details Description
Related parts for ID1A-6S-2.54SF
IC OPAMP GP 430KHZ 14TSSOP datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DUAL UART 64BYTE FIFO 44-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW ALF2 datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 250V X5R 1206 datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
AB 4C 4#12 SKT PLUG datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf