Sensata Technologies/Airpax IEGHS666-1-63-40.0-01-V
IEGHS666-1-63-40.0-01-V picture photo
Mfg. Part Number
IEGHS666-1-63-40.0-01-V
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A
Datasheet Download
IEGHS666-1-63-40.0-01-V.pdf
Availability of IEGHS666-1-63-40.0-01-V
QUANTITY
IEGHS666-1-63-40.0-01-V Order Process
Ship out your order
Specifications of IEGHS666-1-63-40.0-01-V
Internal Part NumberEIS-IEGHS666-1-63-40.0-01-V
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating40A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles3
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IEGHS666-1-63-40.0-01-V
Related LinksIEGHS666-1-, IEGHS666-1-63-40.0-01-V Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IEGHS666-1-63-40.0-01-V Details Description
Related parts for IEGHS666-1-63-40.0-01-V
RES SMD 470K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V C0H 0201 datasheet.pdf
RES SMD 43.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 1.00K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 4V 10% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf