Vishay/Dale IHD1EB221L
IHD1EB221L picture photo
Mfg. Part Number
IHD1EB221L
Brief Description
FIXED IND 220UH 700MA 505 MOHM
Datasheet Download
IHD1EB221L.pdf
Availability of IHD1EB221L
QUANTITY
IHD1EB221L Order Process
Ship out your order
Specifications of IHD1EB221L
Internal Part NumberEIS-IHD1EB221L
Material - CoreFerrite
Inductance220µH
Tolerance±15%
Current Rating700mA
Current - Saturation490mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)505 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.270" Dia x 0.700" L (6.86mm x 17.78mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHD1EB221L
Related LinksIHD1E, IHD1EB221L Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHD1EB221L Details Description
Related parts for IHD1EB221L
OPTOISO 3.75KV TRANS 4-MINI-FLAT datasheet.pdf
FUSE GLASS 32MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRPL 2X1 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
THERM NTC 22KOHM 10% 1206 SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 4 POS PANEL MNT datasheet.pdf
MOSFET N CH 600V 30.8A TO-220 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 M32 datasheet.pdf
381 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf