Vishay/Dale IHLP6767GZER5R6M11
IHLP6767GZER5R6M11 picture photo
Mfg. Part Number
IHLP6767GZER5R6M11
Brief Description
FIXED IND 5.6UH 28A 4.44 MOHM
Datasheet Download
IHLP6767GZER5R6M11.pdf
Availability of IHLP6767GZER5R6M11
QUANTITY
IHLP6767GZER5R6M11 Order Process
Ship out your order
Specifications of IHLP6767GZER5R6M11
Internal Part NumberEIS-IHLP6767GZER5R6M11
PCN Design/SpecificationIHLP-6767GZ-1y 21/Oct/2014
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIHLP-6767GZ-11
Material - Core-
Inductance5.6µH
Tolerance±20%
Current Rating28A
Current - Saturation21A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)4.44 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant11.8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.675" L x 0.675" W (17.15mm x 17.15mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IHLP6767GZER5R6M11
Related LinksIHLP6767G, IHLP6767GZER5R6M11 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IHLP6767GZER5R6M11 Details Description
Related parts for IHLP6767GZER5R6M11
CONN RING INSUL 22-18 AWG .375" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.8K OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 361-BGA datasheet.pdf
RES 33.0 OHM 15W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 597 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 51 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
FILTER EMI 220PF 100V RADIAL datasheet.pdf