JAE Electronics IL-312-A70SB-VFH05-A1
IL-312-A70SB-VFH05-A1 picture photo
Mfg. Part Number
IL-312-A70SB-VFH05-A1
Brief Description
CONN RCPT 70POS 0.5MM SMD
Datasheet Download
IL-312-A70SB-VFH05-A1.pdf
Availability of IL-312-A70SB-VFH05-A1
QUANTITY
IL-312-A70SB-VFH05-A1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IL-312-A70SB-VFH05-A1
Internal Part NumberEIS-IL-312-A70SB-VFH05-A1
Number of Positions70
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights3mm, 3.5mm
Height Above Board0.104" (2.65mm)