Vishay/Dale IMC1812EB10NM
IMC1812EB10NM picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812EB10NM
Brief Description
FIXED IND 10NH 450MA 200 MOHM
Datasheet Download
IMC1812EB10NM.pdf
Availability of IMC1812EB10NM
QUANTITY
IMC1812EB10NM Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812EB10NM
Internal Part NumberEIS-IMC1812EB10NM
TypeWirewound
Material - CoreNon-Magnetic
Inductance10nH
Tolerance±20%
Current Rating450mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 50MHz
Frequency - Self Resonant1GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test50MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812EB10NM
Related LinksIMC181, IMC1812EB10NM Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812EB10NM Details Description
Related parts for IMC1812EB10NM
IC BUS TRANSCVR 3ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
IC SNGL SCHMIT-TRIG INV SC70-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.61KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT CP datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf