Vishay/Dale IMC1812ES6R8J
IMC1812ES6R8J picture photo
Mfg. Part Number
IMC1812ES6R8J
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 285MA 1.2 OHM
Datasheet Download
IMC1812ES6R8J.pdf
Availability of IMC1812ES6R8J
QUANTITY
IMC1812ES6R8J Order Process
Ship out your order
Specifications of IMC1812ES6R8J
Internal Part NumberEIS-IMC1812ES6R8J
TypeWirewound
Material - CorePowdered Iron
Inductance6.8µH
Tolerance±5%
Current Rating285mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant27MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMC1812ES6R8J
Related LinksIMC181, IMC1812ES6R8J Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IMC1812ES6R8J Details Description
Related parts for IMC1812ES6R8J
RES SMD 390 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC RAD datasheet.pdf
IC SMART DVR SYNC RECT 8-SOIC datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 18POS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 500MW SOD123 datasheet.pdf