Apem Inc. IMR7Z462075
IMR7Z462075 picture photo
Mfg. Part Number
IMR7Z462075
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 28V
Datasheet Download
IMR7Z462075.pdf
Availability of IMR7Z462075
QUANTITY
IMR7Z462075 Order Process
Ship out your order
Specifications of IMR7Z462075
Internal Part NumberEIS-IMR7Z462075
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesIM
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button, Domed
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 13.60mm Dia
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IMR7Z462075
Related LinksIMR7Z, IMR7Z462075 Datasheet, Apem Inc. Distributor
IMR7Z462075 Details Description
Related parts for IMR7Z462075
RES SMD 91K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC UP SUPERVISOR QUAD 16-TQFN datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
HDM BP GP POLZ PN BA ST 30 SAU datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 620MA 336 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 10% 630VDC datasheet.pdf