Texas Instruments INA138NA/250G4
INA138NA/250G4 picture photo
Mfg. Part Number
INA138NA/250G4
Manufacturer
Product Category
PMIC - Current Regulation/Management
Brief Description
IC CURRENT MONITOR 0.5% SOT23-5
Datasheet Download
INA138NA/250G4.pdf
Availability of INA138NA/250G4
QUANTITY
INA138NA/250G4 Order Process
Ship out your order
Specifications of INA138NA/250G4
Internal Part NumberEIS-INA138NA/250G4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Shunt Monitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Current Regulation/Management
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FunctionCurrent Monitor
Sensing MethodHigh-Side
Accuracy±0.5%
Voltage - Input2.7 V ~ 36 V
Current - Output-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-74A, SOT-753
Supplier Device PackageSOT-23-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)INA138NA/250G4
Related LinksINA138N, INA138NA/250G4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
INA138NA/250G4 Details Description
Related parts for INA138NA/250G4
LED RED CLEAR 2SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 243 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 1.105A 120 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC REG LDO 1.05V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
BOARD DEMO BARE PCB OPAMP 8DFN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf