Texas Instruments INA2141U
INA2141U picture photo
Mfg. Part Number
INA2141U
Manufacturer
Product Category
Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Brief Description
IC OPAMP INSTR 200KHZ 16SOIC
Datasheet Download
INA2141U.pdf
Availability of INA2141U
QUANTITY
INA2141U Order Process
Ship out your order
Specifications of INA2141U
Internal Part NumberEIS-INA2141U
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PageINA2141U Specifications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLinear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Series-
PackagingTube
Amplifier TypeInstrumentation
Number of Circuits2
Output Type-
Slew Rate4 V/µs
Gain Bandwidth Product-
-3db Bandwidth200kHz
Current - Input Bias2nA
Voltage - Input Offset20µV
Current - Supply1.5mA
Current - Output / Channel15mA
Voltage - Supply, Single/Dual (±)4.5 V ~ 36 V, ±2.25 V ~ 18 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)INA2141U
Related LinksINA2, INA2141U Datasheet, Texas Instruments Distributor
INA2141U Details Description
Related parts for INA2141U
RES ARRAY 3 RES 27K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 28SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 400MA SOT23 datasheet.pdf
IC COMPLEMENT BUFF QD 14DIP datasheet.pdf
MODULE EM351 PA/LNA W/RF CONN datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT538 datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 12POS 5A datasheet.pdf
OSC XO 64.516MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 0.15W 0705 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A MPG06 datasheet.pdf