International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRF520NSTRL
IRF520NSTRL picture photo
Mfg. Part Number
IRF520NSTRL
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 9.7A D2PAK
Datasheet Download
IRF520NSTRL.pdf
Availability of IRF520NSTRL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRF520NSTRL Order Process
Ship out your order
Specifications of IRF520NSTRL
Internal Part NumberEIS-IRF520NSTRL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesIRF520NS Saber Model
IRF520NS Spice Model
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHEXFET®
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C9.7A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs200 mOhm @ 5.7A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs25nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds330pF @ 25V
Power - Max3.8W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRF520NSTRL
IRF520NSTRL Details Description
Related parts for IRF520NSTRL
RES SMD 73.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
SENSOR PRES 40MBAR DIFF 3.3V DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
RJI KABEL AWG 22/7 SCHLEPPF IP2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf