Vishay/Siliconix IRF9620S
IRF9620S picture photo
Mfg. Part Number
IRF9620S
Brief Description
MOSFET P-CH 200V 3.5A D2PAK
Datasheet Download
IRF9620S.pdf
Availability of IRF9620S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRF9620S Order Process
Ship out your order
Specifications of IRF9620S
Internal Part NumberEIS-IRF9620S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3.5A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.5 Ohm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs22nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds350pF @ 25V
Power - Max3W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRF9620S
Related LinksIRF9, IRF9620S Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRF9620S Details Description
Related parts for IRF9620S
RES 160 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 9-BIT 28-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 62 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 487MA 840 MOHM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf