Vishay/Siliconix IRFSL11N50A
IRFSL11N50A picture photo
Mfg. Part Number
IRFSL11N50A
Brief Description
MOSFET N-CH 500V 11A TO-262
Datasheet Download
IRFSL11N50A.pdf
Availability of IRFSL11N50A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRFSL11N50A Order Process
Ship out your order
Specifications of IRFSL11N50A
Internal Part NumberEIS-IRFSL11N50A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)500V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C11A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs550 mOhm @ 6.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs51nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1426pF @ 25V
Power - Max190W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRFSL11N50A
Related LinksIRFSL, IRFSL11N50A Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
IRFSL11N50A Details Description
Related parts for IRFSL11N50A
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 330 OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 2W DO204AL datasheet.pdf