International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRG4RC20F
IRG4RC20F picture photo
Mfg. Part Number
IRG4RC20F
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 22A 66W DPAK
Datasheet Download
IRG4RC20F.pdf
Availability of IRG4RC20F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRG4RC20F Order Process
Ship out your order
Specifications of IRG4RC20F
Internal Part NumberEIS-IRG4RC20F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)22A
Current - Collector Pulsed (Icm)44A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.1V @ 15V, 12A
Power - Max66W
Switching Energy190µJ (on), 920µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge27nC
Td (on/off) @ 25°C26ns/194ns
Test Condition480V, 12A, 50 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRG4RC20F
IRG4RC20F Details Description
Related parts for IRG4RC20F
OSC XO 36.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CURRENT TRANSDUCER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT563 datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf