International Rectifier (Infineon Technologies Americas Corp.) IRL2505L
IRL2505L picture photo
Mfg. Part Number
IRL2505L
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 104A TO-262
Datasheet Download
IRL2505L.pdf
Availability of IRL2505L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IRL2505L Order Process
Ship out your order
Specifications of IRL2505L
Internal Part NumberEIS-IRL2505L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHEXFET®
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C104A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs8 mOhm @ 54A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs130nC @ 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds5000pF @ 25V
Power - Max3.8W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Supplier Device PackageTO-262
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IRL2505L
IRL2505L Details Description
Related parts for IRL2505L
IDC CABLE- AKP60A/ AE60M / AKP60 datasheet.pdf
RES TEMP SENS 68 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN FEMALE CONTACT 30A CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT DUAL ENTRY 4POS .100" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 170MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf