ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S16400F-6TL-TR
IS42S16400F-6TL-TR picture photo
Mfg. Part Number
IS42S16400F-6TL-TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SDRAM 64MBIT 166MHZ 54TSOP
Datasheet Download
IS42S16400F-6TL-TR.pdf
Availability of IS42S16400F-6TL-TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IS42S16400F-6TL-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of IS42S16400F-6TL-TR
Internal Part NumberEIS-IS42S16400F-6TL-TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSDRAM
Memory Size64M (4M x 16)
Speed166MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package54-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IS42S16400F-6TL-TR
IS42S16400F-6TL-TR Details Description
Related parts for IS42S16400F-6TL-TR
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 200MHZ 28SSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V -12V 40W datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS .8MM DL GOLD SMD datasheet.pdf
HDR RA SR .100 GP datasheet.pdf
IC HEX INVERTER HEX SCHM 14TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 38MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES 806 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf