| Internal Part Number | EIS-IS43R83200B-5TL | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 108 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Memory | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Format - Memory | RAM | |
| Memory Type | DDR SDRAM | |
| Memory Size | 256M (32M x 8) | |
| Speed | 200MHz | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 2.3 V ~ 2.7 V | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C | |
| Package / Case | 66-TSSOP (0.400", 10.16mm Width) | |