Sensata Technologies/Airpax IUGHF66-1-62-40.0-91
IUGHF66-1-62-40.0-91 picture photo
Mfg. Part Number
IUGHF66-1-62-40.0-91
Brief Description
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A
Datasheet Download
IUGHF66-1-62-40.0-91.pdf
Availability of IUGHF66-1-62-40.0-91
QUANTITY
IUGHF66-1-62-40.0-91 Order Process
Ship out your order
Specifications of IUGHF66-1-62-40.0-91
Internal Part NumberEIS-IUGHF66-1-62-40.0-91
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating40A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC-
Number of Poles2
Actuator TypeLever
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IUGHF66-1-62-40.0-91
Related LinksIUGHF66-1-, IUGHF66-1-62-40.0-91 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IUGHF66-1-62-40.0-91 Details Description
Related parts for IUGHF66-1-62-40.0-91
IC AMP AUDIO PWR 2.8W 9FLIPCHIP datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 43.2KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41 datasheet.pdf
IC BATT SOLID ST ENERCHIP 20DFN datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 394MA 450 MOHM datasheet.pdf
TERMINAL WMF 2.5 FU 10-36V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A TO263 datasheet.pdf
CONN HDR 78POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 20K OHM RADIAL datasheet.pdf