Sensata Technologies/Airpax IUGN6-1-61-20.0
IUGN6-1-61-20.0 picture photo
Mfg. Part Number
IUGN6-1-61-20.0
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR 20A 250VAC 80VDC
Datasheet Download
IUGN6-1-61-20.0.pdf
Availability of IUGN6-1-61-20.0
QUANTITY
IUGN6-1-61-20.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of IUGN6-1-61-20.0
Internal Part NumberEIS-IUGN6-1-61-20.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
SeriesIUG
Breaker TypeMagnetic (Hydraulic Delay)
Current Rating20A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC80V
Number of Poles1
Actuator TypeLever
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IUGN6-1-61-20.0
Related LinksIUGN6-1, IUGN6-1-61-20.0 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor
IUGN6-1-61-20.0 Details Description
Related parts for IUGN6-1-61-20.0
INDUCT ARRAY 2 COIL 20.22UH SMD datasheet.pdf
EDGECARD 212POS DIP R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 R/A datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 30.3M datasheet.pdf
FIREFLEX FIBERGLASS 1/2" RED 100 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
680UF 10V 9.5X24 85C AXI datasheet.pdf