IXYS Corporation IXFH12N90P
IXFH12N90P picture photo
Mfg. Part Number
IXFH12N90P
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 900V 12A TO-247
Datasheet Download
IXFH12N90P.pdf
Availability of IXFH12N90P
QUANTITY
IXFH12N90P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFH12N90P
Internal Part NumberEIS-IXFH12N90P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarP2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)900V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C12A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs900 mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs56nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3080pF @ 25V
Power - Max380W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackageTO-247AD (IXFH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFH12N90P
Related LinksIXFH1, IXFH12N90P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFH12N90P Details Description
Related parts for IXFH12N90P
KEYPAD 6 BUTTON BOTTOM HALF datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 4POS datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
HD SHRD RA TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf