IXYS Corporation IXFK48N60P
IXFK48N60P picture photo
Mfg. Part Number
IXFK48N60P
Brief Description
MOSFET N-CH 600V 48A TO-264
Datasheet Download
IXFK48N60P.pdf
Availability of IXFK48N60P
QUANTITY
IXFK48N60P Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFK48N60P
Internal Part NumberEIS-IXFK48N60P
FamilyFETs - Single
SeriesHiPerFET™, PolarHT™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C48A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs135 mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs150nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds8860pF @ 25V
Power - Max830W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFK48N60P
Related LinksIXFK4, IXFK48N60P Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFK48N60P Details Description
Related parts for IXFK48N60P
RES SMD 3.48K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT23-3 datasheet.pdf
CABLE EXTEN DSUB25M-DSUB25M 5M datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16CDIP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
SENSOR LEVEL FLOAT SPST-NC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf
71-573738-21P datasheet.pdf
3300UF 16V 18X18X21 MM 125C 5000 datasheet.pdf