IXYS Corporation IXFX420N10T
IXFX420N10T picture photo
Mfg. Part Number
IXFX420N10T
Brief Description
MOSFET N-CH 100V 420A PLUS247
Datasheet Download
IXFX420N10T.pdf
Availability of IXFX420N10T
QUANTITY
IXFX420N10T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXFX420N10T
Internal Part NumberEIS-IXFX420N10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesGigaMOS™ HiPerFET™
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C420A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs2.6 mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 8mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs670nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds47000pF @ 25V
Power - Max1670W
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-247-3
Supplier Device PackagePLUS247™-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXFX420N10T
Related LinksIXFX4, IXFX420N10T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXFX420N10T Details Description
Related parts for IXFX420N10T
CAP ALUM 15000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
TXRX 900MHZ RS485 1W W/ANT DB9 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONN 2.50MM WTB HSG 4 CIRC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.01K OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RJF TV FIELD THREADED JAM NUT RE datasheet.pdf
CAP CER 2PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 OLIVE datasheet.pdf
10000UF 400V 76X220MM 85C 10000H datasheet.pdf