IXYS Corporation IXGH40N60A3D1
IXGH40N60A3D1 picture photo
Mfg. Part Number
IXGH40N60A3D1
Brief Description
IGBT 600V TO-247
Datasheet Download
IXGH40N60A3D1.pdf
Availability of IXGH40N60A3D1
QUANTITY
IXGH40N60A3D1 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXGH40N60A3D1
Internal Part NumberEIS-IXGH40N60A3D1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)-
Current - Collector Pulsed (Icm)-
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic-
Power - Max-
Switching Energy-
Input TypeStandard
Gate Charge-
Td (on/off) @ 25°C-
Test Condition-
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-247-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-247AD (IXGH)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXGH40N60A3D1
Related LinksIXGH40, IXGH40N60A3D1 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXGH40N60A3D1 Details Description
Related parts for IXGH40N60A3D1
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 10 BASE-T datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 111.428 OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf