IXYS Corporation IXTP48P05T
IXTP48P05T picture photo
Mfg. Part Number
IXTP48P05T
Brief Description
MOSFET P-CH 50V 48A TO-220
Datasheet Download
IXTP48P05T.pdf
Availability of IXTP48P05T
QUANTITY
IXTP48P05T Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTP48P05T
Internal Part NumberEIS-IXTP48P05T
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchP™
PackagingTube
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)50V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C48A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs30 mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs53nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds3660pF @ 25V
Power - Max150W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTP48P05T
Related LinksIXTP4, IXTP48P05T Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTP48P05T Details Description
Related parts for IXTP48P05T
CIR BRKR THRM 600MA 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X15MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
PHENOLIC AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OPROBE X10 250MHZ HIPRO 1.2M datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf