IXYS Corporation IXTT440N055T2
IXTT440N055T2 picture photo
Mfg. Part Number
IXTT440N055T2
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 55V 440A TO-268
Datasheet Download
IXTT440N055T2.pdf
Availability of IXTT440N055T2
QUANTITY
IXTT440N055T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of IXTT440N055T2
Internal Part NumberEIS-IXTT440N055T2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
SeriesTrenchT2™
PackagingTube
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C440A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.8 mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs405nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds25000pF @ 25V
Power - Max1000W
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Supplier Device PackageTO-268
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IXTT440N055T2
Related LinksIXTT44, IXTT440N055T2 Datasheet, IXYS Corporation Distributor
IXTT440N055T2 Details Description
Related parts for IXTT440N055T2
IC OPAMP TRANSCOND 200MHZ 14DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 19.11VC SMD datasheet.pdf
CARDEDGE MALE .100 72POS R/A AU datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.6A 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf