Sullins Connector Solutions JBC49HETH
JBC49HETH picture photo
Mfg. Part Number
JBC49HETH
Brief Description
FML CRD EDGE .100 49POS HL LOW P
Datasheet Download
JBC49HETH.pdf
Availability of JBC49HETH
QUANTITY
JBC49HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of JBC49HETH
Internal Part NumberEIS-JBC49HETH
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions49
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBC49HETH
Related LinksJBC4, JBC49HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBC49HETH Details Description
Related parts for JBC49HETH
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
ROUND SPACER #8 NYLON 9MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3400K 4SMD datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A 4XDFN datasheet.pdf