Souriau Connection Technology JBXEA2J16MCSDS
JBXEA2J16MCSDS picture photo
Mfg. Part Number
JBXEA2J16MCSDS
Brief Description
CONN RCPT 16POS PNL MNT PIN CRMP
Datasheet Download
JBXEA2J16MCSDS.pdf
Availability of JBXEA2J16MCSDS
QUANTITY
JBXEA2J16MCSDS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXEA2J16MCSDS
Internal Part NumberEIS-JBXEA2J16MCSDS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front or Rear Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull
OrientationJ
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating6A
Voltage - Rated730VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXEA2J16MCSDS
Related LinksJBXEA2J, JBXEA2J16MCSDS Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXEA2J16MCSDS Details Description
Related parts for JBXEA2J16MCSDS
RES 11K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 10NS 32SOJ datasheet.pdf
IC TRANSLATOR BIDIR VOLT 24TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC FPGA 151 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 402K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 3.9W 0603 datasheet.pdf