Souriau Connection Technology JBXEP2A12FQSDS
JBXEP2A12FQSDS picture photo
Mfg. Part Number
JBXEP2A12FQSDS
Brief Description
CONN RCPT 12POS PANEL R/A SKT
Datasheet Download
JBXEP2A12FQSDS.pdf
Availability of JBXEP2A12FQSDS
QUANTITY
JBXEP2A12FQSDS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXEP2A12FQSDS
Internal Part NumberEIS-JBXEP2A12FQSDS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationA
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating7A
Voltage - Rated830VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXEP2A12FQSDS
Related LinksJBXEP2A, JBXEP2A12FQSDS Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXEP2A12FQSDS Details Description
Related parts for JBXEP2A12FQSDS
DIODE ZENER 10V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 1% 1/6W 0402 datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 30.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf