Souriau Connection Technology JBXFC2G12FSSDSR
JBXFC2G12FSSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXFC2G12FSSDSR
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
JBXFC2G12FSSDSR.pdf
Availability of JBXFC2G12FSSDSR
QUANTITY
JBXFC2G12FSSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXFC2G12FSSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXFC2G12FSSDSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Shielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating7A
Voltage - Rated830VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXFC2G12FSSDSR
Related LinksJBXFC2G, JBXFC2G12FSSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXFC2G12FSSDSR Details Description
Related parts for JBXFC2G12FSSDSR
FILTER LINE 0.5MH 25A HORIZONTAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 4V X5R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 60NS 64EASYBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL ST datasheet.pdf
VIDEO DISPLAYPORT TO 2 X DVI datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf