Panasonic Electric Works JK1AP-12V-F
JK1AP-12V-F picture photo
Mfg. Part Number
JK1AP-12V-F
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V
Datasheet Download
JK1AP-12V-F.pdf
Availability of JK1AP-12V-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JK1AP-12V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of JK1AP-12V-F
Internal Part NumberEIS-JK1AP-12V-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsStandards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package100
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJK
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current17mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)8A
Switching Voltage250VAC, 110VDC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)0.6 VDC
Operate Time4ms
Release Time2ms
FeaturesSealed - Fully
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power200 mW
Coil Resistance720 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JK1AP-12V-F
Related LinksJK1AP, JK1AP-12V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JK1AP-12V-F Details Description
Related parts for JK1AP-12V-F
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN FFC FPC 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 55NS 32TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SPOX BMI RECEPT 16 CKT datasheet.pdf
CBL 1COND 26AWG 600V WHITE 100' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
23/24 MTE HDR SRST LTCH .100CL datasheet.pdf
MOD RECT ASSY DOUBLER 1.5A 24KV datasheet.pdf
CRYSTAL 48.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf