Littelfuse JLLS500.X
JLLS500.X picture photo
Mfg. Part Number
JLLS500.X
Brief Description
FUSE F/A CLASS T 500A 600V
Datasheet Download
JLLS500.X.pdf
Availability of JLLS500.X
QUANTITY
JLLS500.X Order Process
Ship out your order
Specifications of JLLS500.X
Internal Part NumberEIS-JLLS500.X
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-T™ JLLS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current500A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension2.063" Dia x 1.764" L (52.40mm x 44.80mm)
Mounting TypeBolt Mount
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JLLS500.X
Related LinksJLLS, JLLS500.X Datasheet, Littelfuse Distributor
JLLS500.X Details Description
Related parts for JLLS500.X
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC RCVR/DRVR 5V DIFF ECL 8-TSSOP datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 330NH SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC FPGA 49 I/O 68QFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST-NC 16A 250V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
IC FPGA 508 I/O 672FBGA datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 30POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf