Vishay/BCcomponents K561K10C0GH5TL2
K561K10C0GH5TL2 picture photo
Mfg. Part Number
K561K10C0GH5TL2
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
K561K10C0GH5TL2.pdf
Availability of K561K10C0GH5TL2
QUANTITY
K561K10C0GH5TL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of K561K10C0GH5TL2
Internal Part NumberEIS-K561K10C0GH5TL2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesMono-Kap™ K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.142" L x 0.091" W (3.60mm x 2.30mm)
Height - Seated (Max)0.062" (1.58mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)K561K10C0GH5TL2
Related LinksK561K10, K561K10C0GH5TL2 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
K561K10C0GH5TL2 Details Description
Related parts for K561K10C0GH5TL2
CONN RECEPT 5.08 2POS KEY-X datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 5.6A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 250V RADIAL datasheet.pdf