NKK Switches KB15CKG01-5F-JF
KB15CKG01-5F-JF picture photo
Mfg. Part Number
KB15CKG01-5F-JF
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
KB15CKG01-5F-JF.pdf
Availability of KB15CKG01-5F-JF
QUANTITY
KB15CKG01-5F-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of KB15CKG01-5F-JF
Internal Part NumberEIS-KB15CKG01-5F-JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationKB Series Surface Finish 08/Feb/2010
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesKB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB15CKG01-5F-JF
Related LinksKB15CKG, KB15CKG01-5F-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
KB15CKG01-5F-JF Details Description
Related parts for KB15CKG01-5F-JF
CAP CER 20PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 127X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.42K OHM 1/8W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC PCIE SW 34LANE 16PORT 1156BGA datasheet.pdf
Connector Header 46 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf