NKK Switches KB16KKW01B
KB16KKW01B picture photo
Mfg. Part Number
KB16KKW01B
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB16KKW01B.pdf
Availability of KB16KKW01B
QUANTITY
KB16KKW01B Order Process
Ship out your order
Specifications of KB16KKW01B
Internal Part NumberEIS-KB16KKW01B
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
FeaturesWith Barrier
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB16KKW01B
Related LinksKB16K, KB16KKW01B Datasheet, NKK Switches Distributor
KB16KKW01B Details Description
Related parts for KB16KKW01B
IC VOICE REC/PL 8-16MN IN 28TSOP datasheet.pdf
RES .005 OHM 1% 3W AXIAL WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG BUCK 25A SYNC 40LQFN datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V 2711 datasheet.pdf
ANVIL, TETRA-CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf