NKK Switches KB26MKW01-12-CB
KB26MKW01-12-CB picture photo
Mfg. Part Number
KB26MKW01-12-CB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V
Datasheet Download
KB26MKW01-12-CB.pdf
Availability of KB26MKW01-12-CB
QUANTITY
KB26MKW01-12-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of KB26MKW01-12-CB
Internal Part NumberEIS-KB26MKW01-12-CB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating1A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KB26MKW01-12-CB
Related LinksKB26MKW, KB26MKW01-12-CB Datasheet, NKK Switches Distributor
KB26MKW01-12-CB Details Description
Related parts for KB26MKW01-12-CB
IC EEPROM 256KBIT 120NS 28TSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE SMB-RA/SMB-RA 6" RG-178 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 110A TO-247 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
150G CXP 10M GEN2 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf