AVX Corporation KC2520B27.0000C10E00
KC2520B27.0000C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC2520B27.0000C10E00
Brief Description
OSC XO 27.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC2520B27.0000C10E00.pdf
Availability of KC2520B27.0000C10E00
QUANTITY
KC2520B27.0000C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC2520B27.0000C10E00
Internal Part NumberEIS-KC2520B27.0000C10E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesKyocera Clock Oscillators
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeXO (Standard)
Frequency27MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC2520B27.0000C10E00
Related LinksKC2520B27., KC2520B27.0000C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC2520B27.0000C10E00 Details Description
Related parts for KC2520B27.0000C10E00
CONN RECEPT MINI SPRING 16-20AWG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 487 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER SOCKET datasheet.pdf
OSC VCSO 644.5313MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf