AVX Corporation KC5032K16.0000C10E00
KC5032K16.0000C10E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC5032K16.0000C10E00
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 16.0000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC5032K16.0000C10E00.pdf
Availability of KC5032K16.0000C10E00
QUANTITY
KC5032K16.0000C10E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC5032K16.0000C10E00
Internal Part NumberEIS-KC5032K16.0000C10E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC5032K, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)3.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.047" (1.20mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)5µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC5032K16.0000C10E00
Related LinksKC5032K16., KC5032K16.0000C10E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC5032K16.0000C10E00 Details Description
Related parts for KC5032K16.0000C10E00
CONN JACK 12POS MALE CIRC datasheet.pdf
IC TXRX HS LOPWR RS485/422 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 7.87KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 11POS 5A datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 2% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TRIM 1-16PF 750V THRU HOLE datasheet.pdf