Rohm Semiconductor KDZVTR5.1B
KDZVTR5.1B picture photo
Mfg. Part Number
KDZVTR5.1B
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 1W PMDU
Datasheet Download
KDZVTR5.1B.pdf
Availability of KDZVTR5.1B
QUANTITY
KDZVTR5.1B Order Process
Ship out your order
Specifications of KDZVTR5.1B
Internal Part NumberEIS-KDZVTR5.1B
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance-
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)-
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KDZVTR5.1B
Related LinksKDZVT, KDZVTR5.1B Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
KDZVTR5.1B Details Description
Related parts for KDZVTR5.1B
VACUUM PICKUP PEN WITH 2 TIPS datasheet.pdf
CAP CER 150PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 144TFBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 23POS STR .100" GOLD datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
SPARE RECEIVER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 50MA 60V datasheet.pdf