United Chemi-Con KHD160E157M80A0B00
KHD160E157M80A0B00 picture photo
Mfg. Part Number
KHD160E157M80A0B00
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 150UF 16V Y5U RADIAL
Datasheet Download
KHD160E157M80A0B00.pdf
Availability of KHD160E157M80A0B00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
KHD160E157M80A0B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KHD160E157M80A0B00
Internal Part NumberEIS-KHD160E157M80A0B00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesTHD
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.591" L x 0.532" W (15.00mm x 13.50mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KHD160E157M80A0B00
Related LinksKHD160E15, KHD160E157M80A0B00 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
KHD160E157M80A0B00 Details Description
Related parts for KHD160E157M80A0B00
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP SCREW 3.5MM VITA46 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM DO204AL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 36POS datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
F SIMRLR LVR R=19.5 FOR 83170 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf