ITT Cannon, LLC KJA6T21F41PNL
KJA6T21F41PNL picture photo
Mfg. Part Number
KJA6T21F41PNL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 41POS CABLE PIN
Datasheet Download
KJA6T21F41PNL.pdf
Availability of KJA6T21F41PNL
QUANTITY
KJA6T21F41PNL Order Process
Ship out your order
Specifications of KJA6T21F41PNL
Internal Part NumberEIS-KJA6T21F41PNL
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJA
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJA6T21F41PNL
Related LinksKJA6T2, KJA6T21F41PNL Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJA6T21F41PNL Details Description
Related parts for KJA6T21F41PNL
RES SMD 604 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS .100 DBL STR SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
FUSE .187A 500V MIDGET T/D datasheet.pdf
DOOR STEEL 69.75X19.33" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10K 20QFN datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf