ITT Cannon, LLC KJB0T15J35JA
KJB0T15J35JA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T15J35JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
KJB0T15J35JA.pdf
Availability of KJB0T15J35JA
QUANTITY
KJB0T15J35JA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T15J35JA
Internal Part NumberEIS-KJB0T15J35JA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T15J35JA
Related LinksKJB0T1, KJB0T15J35JA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T15J35JA Details Description
Related parts for KJB0T15J35JA
IDC CABLE - MKR26K/MC26M/MKR26K datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
IC FIFO 256X18 SYNC 25NS 64STQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONN HOUSING RECEPT 1POS datasheet.pdf
VARISTOR 46V 300A SMD datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
ELECTRONIC KITS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS SKT datasheet.pdf