ITT Cannon, LLC KJB0T25W61AA
KJB0T25W61AA picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T25W61AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T25W61AA.pdf
Availability of KJB0T25W61AA
QUANTITY
KJB0T25W61AA Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T25W61AA
Internal Part NumberEIS-KJB0T25W61AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T25W61AA
Related LinksKJB0T2, KJB0T25W61AA Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T25W61AA Details Description
Related parts for KJB0T25W61AA
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TVSOP datasheet.pdf
CAP CER 430PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
POT 50K OHM 3W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 10.16MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
BUSHING 0.240" NYLON BLACK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
RF AMP LNA 700MHZ-6GHZ 8LD datasheet.pdf
OSC MEMS 25.0007MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SUPPORT TERMINAL .720 datasheet.pdf
IC REG BOOST 5.5V 3.8A datasheet.pdf